AKTUALNOŚCI

Szanowni Państwo

Informujemy, że z dniem 01.06.2022 ulega zmianie stopa bazowa dla Polski zgodnie z Komunikatem Komisji Europejskiej i wynosić będzie ona 4,88%. Natomiast od 01.07.2022 stopa bazowa dla Polski wynosić będzie 5,81%.  Stopa bazowa wykorzystywana jest do wyliczenia oprocentowania do obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w takich formach jak: pożyczka, odroczenie terminu płatności, rozłożenie płatności na raty. Szczegółowe informacje na stronie
Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurentów:
https://uokik.gov.pl/stopa_referencyjna_i_archiwum.php

Dodatkowy konkurs dla przedsiębiorców z funduszy unijnych

W maju ruszy nabór wniosków na inwestycje w podlaskich firmach. Do podziału będzie 10 mln zł. W czwartek, 17 lutego, zarząd województwa zatwierdził zmianę harmonogramu konkursów w ramach programu regionalnego na 2022 r. wprowadzając dodatkowy nabór.

Wspieranie przedsiębiorczości w regionie to jeden z priorytetów zarządu województwa. Dlatego oszczędności w programie regionalnym postanowiliśmy przeznaczyć właśnie na realizację inwestycji w podlaskich firmach – powiedział marszałek Artur Kosicki.

Konkurs będzie dotyczył wdrażania innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych w sektorze produkcyjnym. Projekty mogą dotyczyć na przykład rozbudowy przedsiębiorstwa, inwestycji w nowoczesne maszyny do produkcji, które pozwolą na wprowadzenie do oferty nowych lub ulepszonych produktów czy procesów produkcyjnych. Premiowane będą inwestycje przyczyniające się do wprowadzania innowacji w skali regionu oraz kraju, a także do wzrostu sprzedaży eksportowej.

Nabór skierowany będzie do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Ze względu na fakt, że jest to końcówka realizacji tego programu regionalnego, inwestycje będą musiały zostać zrealizowane do jesieni przyszłego roku (w 2023 r. kończy się bowiem kwalifikowalność wydatków, czyli możliwość refundacji kosztów z funduszy unijnych).

Dokumentacja konkursowa znajduje się na następującej stronie: https://rpo.wrotapodlasia.pl/pl/jak_skorzystac_z_programu/zobacz_ogloszenia_i_wyniki_na_1/dzialanie-13-wspieranie-inwestycji-w-przedsiebiorstwach-4.html

Szanowni Przedsiębiorcy,

W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zwracamy się do Państwa z prośbą o zaangażowanie się w organizację udzielenia pomocy  humanitarnej dla ludności ukraińskiej, która ucieka przed wojną do Polski.
Po zwołanym w niedzielę 27.02. br. przez Wojewodę Podlaskiego posiedzeniu podlaskich samorządowców wypracowany został model pomocy dla ludności ukraińskiej.Każdy obywatel Ukrainy, który trafi do Polski zostanie objęty opieką przez służby państwowe, a następnie skierowany do ośrodków tworzonych przez lokalne samorządy.Prezydent Suwałk podjął decyzję, iż na terenie miasta Suwałki zostało utworzone miejsce opieki w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Suwałkach przy ul. Wojska Polskiego 2, a wszelkie produkty i środki przyjmowane są w hali sportowej Suwałki Arena przy ul. Zarzecze 26 w godzinach 8.00-18.00. Koordynacją zbiórki zajmuje się Grzegorz Krysa, zastępca Dyrektora OSIR,              tel. 690 960 608, 87 566 74, mail grzegorz.krysa@osir.suwalki.pl oraz Sergiej Krugly, Kierownik Zespołu Obiektów nr II, tel. 608 309 422, mail siergiej.krugly@osir.suwalki.pl.
W przypadku zakwaterowania przybywającej ludności ukraińskiej, będzie ona kierowana do Hostelu Wigry przy ul. Zarzecze 26 (56 miejsc) i w budynkach stadionu lekkoatletycznego (25 miejsc), a po ich wyczerpaniu w innych wyznaczonych Hotelach. Koordynacją pomocy urzędowej i administracyjnej dla ludności ukraińskiej zajmuje się Robert Januć, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, tel. 875628123, pokój 123 ul. Mickiewicza 1.Możliwe jest indywidualne organizowanie pomocy w postaci transportu obywateli Ukrainy „na własną rękę” do Polski, jedynie w przypadku kiedy chodzi o konkretne osoby z rodziny, krewnych lub bliskich, których transport zostanie zgłoszony.
Przedsiębiorcy zainteresowani udzieleniem pomocy powinni przekazywać produkty i środki, wymienione w poniżej liście do Suwałki Arena, które będą kierowane do osób potrzebujących na Ukrainie, w tym też oczekujących na przejściach granicznych: 
1) Odzież i okrycie: 
Koce zwykłe i termiczne, Śpiwory, Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, Materace i karimaty, 
Ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie), Płaszcze przeciwdeszczowe,
2) Środki higieny i czystości: Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, Dezodoranty, Pasta do zębów, Szczoteczki do zębów, Grzebienie, Bielizna damska, męska, dziecięca, Podpaski, Pampersy, Pieluchy dla dorosłych, Papier toaletowy i ręczniki papierowe, Ręczniki (w tym z mikrofibry), 
Worki na śmieci, Środki dezynfekujące / alkohol do dezynfekcji, Maski filtrujące lub jednorazowe,
3) Żywność: woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania, narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik),
4) Inne produkty: zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy, podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie).Produkty, które nie będą przyjmowane to: broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.), broń biała, hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania, inny sprzęt militarny i paramilitarny, produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia oraz inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej.Wszystkie przekazane rzeczy będą kolportowane przez Agencję Rezerw Materiałowych na Ukrainę oraz dla ludności ukraińskiej, która trafi do Polski.Aktualne wiadomości dotyczące podejmowanych działań związanych ze wsparciem Ukrainy zamieszczane są na stronie internetowej Urzędu Miasta Suwałki link: https://um.suwalki.pl/.Ze strony Izby sprawę pomocy humanitarnej prowadzi Darek Górski tel. 601 143 100, mail biuro@ipg.suwalki.pl.Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach wznowiła nabór na Pożyczki Preferencyjne dla Podmiotów Ekonomii Społecznej z woj. lubelskiego, woj. podlaskiego i woj. podkarpackiego.Informujemy, iż zostały zaktualizowane na stronie:  https://pozyczkipes.frp.pl/dokumenty-do-pobrania/  wszystkie wymagane dokumenty dotyczące złożenia kompletnej dokumentacji pożyczkowej .Niezbędne informacje na temat Pożyczek dla PES uzyskają Państwo na stronie:  www.pozyczkipes.frp.pl.     

Skip to content